RS/MN
A.net/MN
Upload a Photo
Upload a Video
Add a News article
Write a Blog
Add a Comment
Blog Feed
News Feed
Video Feed
All Feeds
Saint Mary's University of Minnesota Track and Field and Cross Country - Winona, Minnesota
Cardinals
700 Terrace Heights, Winona, Minnesota, 55987, United States
Report
Block
Home
Photos
Blog
News
Videos
Schedule/Results
Records
Athletes
News
Write News
RSS Feed
Folders
2010 - (1 articles)
2011 - (3 articles)
2012 - (39 articles)
2013 - (234 articles)
2014 - (301 articles)
2015 - (235 articles)
2016 - (250 articles)
2017 - (246 articles)
2018 - (264 articles)
2019 - (223 articles)
2020 - (133 articles)
2021 - (155 articles)
2022 - (145 articles)
2023 - (98 articles)
Featured
0
Misc News
14
saintmaryssports.com Mens T&F
50
saintmaryssports.com Mens XC
22
saintmaryssports.com T&F
56
saintmaryssports.com Womens T&F
45
saintmaryssports.com Womens XC
24
saintmaryssports.com XC
24
All
235
Stolz, Cardinal women earn academic honors
Feb 12th 2015, 12:42pm
2015 Results - Wisconsin Superior Yellowjacket Indoor Open
Feb 10th 2015, 4:30pm
2.9.15: The Week in Review—By the Numbers
Feb 9th 2015, 10:00am
2.9.15: The Week in Review—By the Numbers
Feb 9th 2015, 10:00am
2.9.15: The Week in Review—By the Numbers
Feb 9th 2015, 10:00am
Kircher, Booker lead Cardinal charge at BU
Feb 7th 2015, 8:42pm
«
31
»
Search
2015 Results - Wisconsin Superior Yellowjacket Indoor Open
Published by
DyeStatCOLLEGE.com
Feb 10th 2015, 4:30pm
Comments
Wisconsin Superior Yellowjacket Indoor Open
- Feb 14, 2015
Superior, WI, US
Timing/Results by:
Heros Timing - Bemidji - IA - Timing Company
« Filter Results by Team: »
Bemidji State
Bethany Lutheran College
Lakehead
Minnesota-Duluth
Northwestern (Minn.)
St Mary's (MN)
St Scholastica
Unattached
Wisconsin-Superior
Men:
60m
|
200m
|
400m
|
600m
|
800m
|
Mile
|
3k
|
5k
|
60h
|
200h
|
4x200m
|
4x400m
|
Distance Medley
|
Shot
|
Weight
|
HJ
|
LJ
|
TJ
|
PV
Women:
60m
|
200m
|
400m
|
600m
|
800m
|
Mile
|
3k
|
5k
|
60h
|
200h
|
4x200m
|
4x400m
|
Distance Medley
|
Shot
|
Weight
|
HJ
|
LJ
|
TJ
|
PV
Mens 60m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Kolpin, Joey
9
Minnesota-Duluth
07.27
nwi
1
2
Beattie, Nick
9
Minnesota-Duluth
07.30
nwi
1
3
Murphy, Patrick
9
St Scholastica
07.47
nwi
1
4
Harris, Kevin
9
Bethany Lutheran
07.51
nwi
1
5
Dennis, Morris
9
St Mary's (MN)
07.71
nwi
1
6
Hiner, Mitchel
9
Wisconsin-Superi
07.72
nwi
1
7
Fettig, Jacob
10
Northwestern (Mi
07.74
nwi
1
8
Olinger, Joseph
9
Wisconsin-Superi
07.75
nwi
1
Mens 60m
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Kolpin, Joey
9
Minnesota-Duluth
07.31
nwi
3
2
Dennis, Morris
9
St Mary's (MN)
07.38
nwi
3
1
Beattie, Nick
9
Minnesota-Duluth
07.40
nwi
2
1
Harris, Kevin
9
Bethany Lutheran
07.42
nwi
1
2
Murphy, Patrick
9
St Scholastica
07.44
nwi
2
3
Olinger, Joseph
9
Wisconsin-Superi
07.63
nwi
2
2
Fettig, Jacob
10
Northwestern (Mi
07.74
nwi
1
3
Hiner, Mitchel
9
Wisconsin-Superi
07.76
nwi
3
4
Emmerich, Phil
11
St Mary's (MN)
07.80
nwi
3
4
Wilkerson, Kyle
10
Wisconsin-Superi
07.81
nwi
2
3
Hahn, Luke
11
Bethany Lutheran
07.85
nwi
1
4
Ruether, Brian
11
St Mary's (MN)
08.14
nwi
1
5
LaBore, Brett
9
Bethany Lutheran
08.14
nwi
1
Mens 200m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Behm, Connor
9
Minnesota-Duluth
22.96
nwi
1
2
Deluca, Frank
9
Minnesota-Duluth
23.28
nwi
1
1
Fathie, Alexander
10
Wisconsin-Superi
23.33
nwi
2
3
Beattie, Nick
9
Minnesota-Duluth
23.54
nwi
1
2
Kolpin, Joey
9
Minnesota-Duluth
23.69
nwi
2
1
Malone, LeRoy
9
Northwestern (Mi
24.11
nwi
3
2
Brostrom, Cody
10
St Scholastica
24.14
nwi
3
1
Anenson, Kyle
10
Northwestern (Mi
24.34
nwi
4
3
Carlson, Austin
9
Minnesota-Duluth
24.35
nwi
2
3
Harris, Kevin
9
Bethany Lutheran
24.35
nwi
3
2
Wilkerson, Kyle
10
Wisconsin-Superi
24.62
nwi
4
3
Olinger, Joseph
9
Wisconsin-Superi
24.97
nwi
4
4
Hahn, Luke
11
Bethany Lutheran
25.10
nwi
4
1
Spahr, Jordan
9
Northwestern (Mi
25.35
nwi
5
1
Richardson, Owen
10
Bethany Lutheran
25.35
nwi
6
2
Hiner, Mitchel
9
Wisconsin-Superi
25.46
nwi
5
4
Chambers-Bedard, Geoff
12
Lakehead
25.46
nwi
3
2
Webb, Devon
11
Wisconsin-Superi
25.65
nwi
6
3
Haberman, Henry
9
Wisconsin-Superi
25.65
nwi
5
3
Welty, Nathan
10
Wisconsin-Superi
26.13
nwi
6
4
LaBore, Brett
9
Bethany Lutheran
26.74
nwi
6
5
Soto, Ernesto
10
Wisconsin-Superi
27.52
nwi
6
Mens 400m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
d'Entremont, Phil
12
Minnesota-Duluth
50.22
1
2
Deluca, Frank
9
Minnesota-Duluth
50.50
1
3
Behm, Connor
9
Minnesota-Duluth
51.34
1
4
Carlson, Austin
9
Minnesota-Duluth
52.44
1
5
Wagner, Kevin
11
St Scholastica
54.17
1
1
Dantzman, Zach
9
Bethany Lutheran
56.05
2
1
Lubben, Nick
10
Northwestern (Mi
57.96
3
2
Ruether, Brian
11
St Mary's (MN)
59.30
3
3
Spahr, Jordan
9
Northwestern (Mi
59.68
3
4
Soto, Ernesto
10
Wisconsin-Superi
1:02.87
3
2
Kraabel, Jake
9
Minnesota-Duluth
NT
2
Mens 600m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Jackson, Darrick
9
Minnesota-Duluth
1:25.78
1
2
Krogman, Brandon
9
St Mary's (MN)
1:26.05
1
3
Maki, Wil
9
Northwestern (Mi
1:26.75
1
4
Comer, Nathan
9
Minnesota-Duluth
1:26.93
1
5
Chambers-Bedard, Geoff
12
Lakehead
1:28.48
1
1
Haberman, Charlie
Unattached
1:28.54
2
2
Wolt, Jared
9
St Mary's (MN)
1:29.54
2
3
Walkow, Hunter
9
Wisconsin-Superi
1:31.62
2
4
Fiebig, Tyler
9
St Mary's (MN)
1:32.14
2
5
Baridon, Steve
9
Northwestern (Mi
1:32.24
2
6
Gordon, Killian
12
St Mary's (MN)
1:50.76
2
Mens 800m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Hanson, Ben
10
Minnesota-Duluth
2:01.47
1
2
Gracia, Mason
10
St Scholastica
2:04.22
1
3
Litecky, Paul
9
Wisconsin-Superi
2:04.40
1
4
Richardson, Owen
10
Bethany Lutheran
2:04.88
1
5
Groop, Kenny
11
Lakehead
2:05.49
1
6
Braack, Boston
10
Minnesota-Duluth
2:05.82
1
7
Dunstan, Tim
12
St Scholastica
2:06.62
1
8
Koski, Jordan
9
Wisconsin-Superi
2:06.64
1
9
Hare, Seth
10
Minnesota-Duluth
2:07.61
1
10
Malimanek, Lucas
10
Bethany Lutheran
2:12.26
1
11
Krause, Timothy
9
Bethany Lutheran
2:15.85
1
Mens Mile
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Pulver, Grant
9
Minnesota-Duluth
4:25.30
1
2
Erickson, Joey
10
Minnesota-Duluth
4:29.91
1
1
Haberman, Charlie
Unattached
4:30.89
2
2
Naughton, Alex
9
Minnesota-Duluth
4:32.91
2
3
Peterson, Josh
9
Minnesota-Duluth
4:33.95
1
4
Johnson, Drew
11
Minnesota-Duluth
4:35.46
1
5
Tiberg, Cam
12
Wisconsin-Superi
4:35.78
1
3
Koski, Jordan
9
Wisconsin-Superi
4:36.42
2
4
Hare, Seth
10
Minnesota-Duluth
4:37.12
2
6
Jessen, Henry
9
Minnesota-Duluth
4:37.69
1
5
Johnson, Sam
9
Minnesota-Duluth
4:39.35
2
6
Malimanek, Lucas
10
Bethany Lutheran
4:58.60
2
Mens 3000m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Quarrell, Mason
Lakehead
9:01.96
1
2
Sachs, Gage
10
Minnesota-Duluth
9:10.43
1
3
Diebel, Sebastian
11
Unattached
9:20.74
1
4
Heikkila, Ted
11
Minnesota-Duluth
9:22.70
1
5
Maki, Bennett
11
Minnesota-Duluth
9:24.14
1
6
Avenson, Jake
9
Minnesota-Duluth
9:34.83
1
7
Ritchie, Connor
9
Lakehead
9:36.03
1
8
Lovejoy, Matt
9
Wisconsin-Superi
9:44.60
1
9
Pilon, Victor
10
St Scholastica
9:59.71
1
10
Brikis, Mieszko
10
Wisconsin-Superi
10:00.38
1
11
Haling, Brandon
12
Wisconsin-Superi
10:04.13
1
12
Nemec, Nicholas
9
Wisconsin-Superi
10:38.78
1
13
Krause, Timothy
9
Bethany Lutheran
11:00.02
1
Mens 5000m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Behling, Scott
Unattached
15:14.22
1
2
Corbett, Charles
11
Wisconsin-Superi
15:14.23
1
3
Lindquist, Jackson
11
Wisconsin-Superi
15:25.13
1
4
Zuidema, Mitch
12
Minnesota-Duluth
16:26.53
1
5
Schwartz, Ethan
10
Bethany Lutheran
17:03.81
1
6
Martin, Edward
11
Wisconsin-Superi
17:15.92
1
7
Granger, Kyle
9
Northwestern (Mi
17:24.73
1
8
Luehring, David
9
Bethany Lutheran
18:21.54
1
Mens 60m Hurdles
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Kinderman, Ross
9
St Mary's (MN)
08.83
nwi
1
2
Bruss, Nicolas
10
Bethany Lutheran
08.92
nwi
1
3
Egelkraut, Aaron
11
St Scholastica
09.43
nwi
1
4
Rubeck, Logan
9
Minnesota-Duluth
09.55
nwi
1
5
Ambrose, Jacob
10
Bethany Lutheran
10.43
nwi
1
Mens 60m Hurdles
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Kinderman, Ross
9
St Mary's (MN)
08.81
nwi
1
2
Rubeck, Logan
9
Minnesota-Duluth
09.10
nwi
1
3
Bruss, Nicolas
10
Bethany Lutheran
09.27
nwi
1
4
Egelkraut, Aaron
11
St Scholastica
09.57
nwi
1
5
Ambrose, Jacob
10
Bethany Lutheran
11.20
nwi
1
Mens 200m Hurdles
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Naumann, Michael
11
St Scholastica
25.50
nwi
1
2
Egelkraut, Aaron
11
St Scholastica
26.05
nwi
1
1
Rubeck, Logan
9
Minnesota-Duluth
26.94
nwi
3
2
Donahue, Nicholas
11
Wisconsin-Superi
27.06
nwi
3
1
Emmerich, Phil
11
St Mary's (MN)
28.44
nwi
2
2
Ambrose, Jacob
10
Bethany Lutheran
28.81
nwi
2
Mens 4x200m Relay
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Wilkerso, Potratz,
Olinger, Fathie
Wisconsin-Superi
1:36.15
1
2
Fettig, Spahr,
Prescott, Malone
Northwestern (Mi
1:39.04
1
3
Hiner, Modderma,
Vieau, Donahue
Wisconsin-Superi
1:39.07
1
4
Unknown Athlete
Unattached
1:40.10
1
5
Ambrose, Harris,
Hahn, LaBore
Bethany Lutheran
1:41.49
1
Mens 4x400m Relay
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Donahue, Litecky,
Potratz, Fathie
Wisconsin-Superi
3:34.28
1
2
Dennis, Kinderma,
Padfield, Mumbleau
St Mary's (MN)
3:34.53
1
3
Harris, Malimane,
Dantzman, Richards
Bethany Lutheran
3:52.45
1
4
Myran, Webb,
Walkow, Soto
Wisconsin-Superi
4:00.04
1
Mens Distance Medley
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Johnson, Kraabel,
Johnson, Naughton
Minnesota-Duluth
10:40.55
1
2
Lubben, Anenson,
Prescott, Maki
Northwestern (Mi
11:10.63
1
Mens Shot Put Flight #1
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Compton, Chris
9
Northwestern (Mi
12.09m
(39'7.75)
1
2
Wilson, Kern
11
Minnesota-Duluth
11.98m
(39'3.5)
1
3
Alexandrou, Elias
9
Wisconsin-Superi
10.61m
(34'9.5)
1
4
Salgado, Sergio
10
Bethany Lutheran
10.42m
(34'2)
1
5
Emmerich, Phil
11
St Mary's (MN)
10.37m
(34'0.25)
1
6
Fleming, Thomas
10
Wisconsin-Superi
9.40m
(30'10)
1
7
Mallonee, Ben
10
Bethany Lutheran
6.46m
(21'2.25)
1
Mens Shot Put Flight #2
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Sowers, Devin
10
Minnesota-Duluth
15.17m
(49'9)
1
2
Moran, Nick
12
Minnesota-Duluth
14.93m
(48'11.75)
1
3
Peterson, Jeremy
11
St Scholastica
14.51m
(47'7.25)
1
4
Lee, Brian
10
Minnesota-Duluth
13.85m
(45'5.25)
1
5
Murphy, Ryan
12
St Scholastica
13.64m
(44'9)
1
6
Treichel, Clinton
10
Minnesota-Duluth
12.96m
(42'6)
1
7
Fischer, Baruch
10
Northwestern (Mi
12.41m
(40'8.5)
1
8
Jablon, Joshua
9
Bethany Lutheran
12.33m
(40'5.25)
1
9
Udenberg, Thomas
10
Wisconsin-Superi
ND
(--)
1
Mens Weight Throw Flight #1
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Fleming, Thomas
10
Wisconsin-Superi
14.15m
(46'5)
1
2
Jablon, Joshua
9
Bethany Lutheran
12.66m
(41'6.25)
1
3
Compton, Chris
9
Northwestern (Mi
10.77m
(35'4)
1
4
Fischer, Baruch
10
Northwestern (Mi
10.74m
(35'2.75)
1
5
Boucher, Reece
10
Bethany Lutheran
10.58m
(34'8.5)
1
6
Salgado, Sergio
10
Bethany Lutheran
9.78m
(32'1)
1
7
Alexandrou, Elias
9
Wisconsin-Superi
9.17m
(30'1)
1
8
Hahn, Luke
11
Bethany Lutheran
8.98m
(29'5.5)
1
Mens Weight Throw Flight #2
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Moran, Nick
12
Minnesota-Duluth
17.31m
(56'9.5)
1
2
Peterson, Jeremy
11
St Scholastica
16.90m
(55'5.25)
1
3
Lee, Brian
10
Minnesota-Duluth
15.57m
(51'0.75)
1
4
Treichel, Clinton
10
Minnesota-Duluth
15.14m
(49'8)
1
5
Kircher, Tyler
12
St Mary's (MN)
14.77m
(48'5.5)
1
6
Udenberg, Thomas
10
Wisconsin-Superi
14.58m
(47'10)
1
7
Murphy, Ryan
12
St Scholastica
14.26m
(46'9.25)
1
8
Wilson, Kern
11
Minnesota-Duluth
14.15m
(46'5)
1
9
McGillivray, Kyle
12
Lakehead
12.21m
(40'0.5)
1
Mens High Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Anderson, Corey
11
St Scholastica
1.85m
(6'0.75)
1
2
Tucker, Matthew
9
Bethany Lutheran
1.80m
(5'10.75)
1
3
Haberman, Henry
9
Wisconsin-Superi
1.75m
(5'8.75)
1
4
Walkow, Hunter
9
Wisconsin-Superi
1.65m
(5'4.75)
1
5
Welty, Nathan
10
Wisconsin-Superi
NH
(--)
1
Mens Long Jump Flight #1
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Anselmo, Tony
10
St Scholastica
5.88m
(19'3.5)
nwi
1
2
Bruss, Nicolas
10
Bethany Lutheran
5.70m
(18'8.25)
nwi
1
3
Myran, Zachary
10
Wisconsin-Superi
5.23m
(17'1.75)
nwi
1
4
Emmerich, Phil
11
St Mary's (MN)
4.79m
(15'8.5)
nwi
1
Mens Long Jump Flight #2
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
McGee, Kenny
10
Wisconsin-Superi
6.54m
(21'5.25)
nwi
1
2
Horoshak, Alex
12
St Scholastica
6.30m
(20'8)
nwi
1
3
Ortman, Bryan
11
St Mary's (MN)
6.16m
(20'2.5)
nwi
1
4
Murphy, Patrick
9
St Scholastica
5.80m
(19'0.25)
nwi
1
5
Vieau, Zachary
9
Wisconsin-Superi
5.60m
(18'4.25)
nwi
1
Mens Triple Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Horoshak, Alex
12
St Scholastica
12.78m
(41'11)
nwi
1
2
Kinderman, Ross
9
St Mary's (MN)
12.78m
(41'11)
nwi
1
3
Anderson, Corey
11
St Scholastica
12.76m
(41'10.25)
nwi
1
4
Ortman, Bryan
11
St Mary's (MN)
12.68m
(41'7)
nwi
1
5
Bruss, Nicolas
10
Bethany Lutheran
12.60m
(41'4)
nwi
1
6
Vieau, Zachary
9
Wisconsin-Superi
11.95m
(39'2.25)
nwi
1
7
Buchmeier, Ryan
9
St Mary's (MN)
11.45m
(37'6.75)
nwi
1
8
Myran, Zachary
10
Wisconsin-Superi
10.42m
(34'2)
nwi
1
Mens Pole Vault
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Beautz, Jason
Unattached
4.40m
(14'5)
1
2
Hohensee, Caleb
10
Wisconsin-Superi
4.25m
(13'11.25)
1
3
Niebuhr, Riley
12
St Scholastica
4.25m
(13'11.25)
1
4
Van Watermeulen, Nick
10
Minnesota-Duluth
4.10m
(13'5.25)
1
5
Tompkins, Sean
9
Minnesota-Duluth
4.10m
(13'5.25)
1
6
Kelner, Joe
9
Minnesota-Duluth
4.10m
(13'5.25)
1
7
Petersen, Jess
9
Minnesota-Duluth
3.95m
(12'11.5)
1
8
Paulman, Gordy
9
St Mary's (MN)
3.50m
(11'5.75)
1
9
Domine, Joey
9
St Mary's (MN)
3.20m
(10'5.75)
1
10
Buchmeier, Ryan
9
St Mary's (MN)
2.90m
(9'6)
1
11
Malimanek, Lucas
10
Bethany Lutheran
2.75m
(9'0.25)
1
12
Dantzman, Zach
9
Bethany Lutheran
NH
(--)
1
Womens 60m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Argir, Sammi
9
St Scholastica
08.24
nwi
1
2
Doran, Maija
9
Minnesota-Duluth
08.26
nwi
1
3
Dube, Michelle
11
St Scholastica
08.37
nwi
1
4
Althoff, Amanda
12
Minnesota-Duluth
08.42
nwi
1
5
Kotajarvi, Lauren
10
Minnesota-Duluth
08.54
nwi
1
6
Harmston, Rachel
10
St Scholastica
08.64
nwi
1
7
Ryan, Courtney
10
Minnesota-Duluth
08.65
nwi
1
8
Shryer, Maja
12
Minnesota-Duluth
08.73
nwi
1
Womens 60m
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Argir, Sammi
9
St Scholastica
08.11
nwi
2
1
Doran, Maija
9
Minnesota-Duluth
08.34
nwi
3
2
Althoff, Amanda
12
Minnesota-Duluth
08.35
nwi
3
1
Dube, Michelle
11
St Scholastica
08.40
nwi
1
2
Kotajarvi, Lauren
10
Minnesota-Duluth
08.54
nwi
2
3
Harmston, Rachel
10
St Scholastica
08.60
nwi
2
4
Ryan, Courtney
10
Minnesota-Duluth
08.65
nwi
2
5
Shryer, Maja
12
Minnesota-Duluth
08.70
nwi
2
3
Moses, Jocelyn
10
Northwestern (Mi
08.72
nwi
3
4
Thompson, Sydney
12
Wisconsin-Superi
08.77
nwi
3
2
Croy, Colleen
10
Bethany Lutheran
08.80
nwi
1
3
John, Silene
9
Wisconsin-Superi
09.00
nwi
1
6
Spang, Courtney
9
Minnesota-Duluth
09.34
nwi
2
5
Couwenhoven, Sarah
9
Northwestern (Mi
09.38
nwi
3
4
Owens, Asia
10
Bethany Lutheran
09.58
nwi
1
7
Huppert, Paige
9
Northwestern (Mi
09.76
nwi
2
Womens 200m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Doran, Maija
9
Minnesota-Duluth
27.37
nwi
1
2
Dube, Michelle
11
St Scholastica
27.74
nwi
1
3
Knutson, Kaitlyn
9
Wisconsin-Superi
27.79
nwi
1
1
Doebler, Amber
9
Northwestern (Mi
27.88
nwi
2
2
Murphy, Faith
9
Minnesota-Duluth
27.90
nwi
2
4
Jensen, Anna
9
Minnesota-Duluth
28.34
nwi
1
3
Thompson, Sydney
12
Wisconsin-Superi
28.64
nwi
2
1
John, Silene
9
Wisconsin-Superi
29.18
nwi
3
4
Sternitzky, Ashleigh
9
Northwestern (Mi
29.19
nwi
2
5
Potthoff, Avery
9
Minnesota-Duluth
29.42
nwi
2
2
Norris, Kayla
9
Bethany Lutheran
30.52
nwi
3
3
Olson, Gabrielle
9
Wisconsin-Superi
30.91
nwi
3
4
Huppert, Paige
9
Northwestern (Mi
33.98
nwi
3
5
Tona, Alexandra
9
Bethany Lutheran
35.88
nwi
3
Womens 400m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Argir, Sammi
9
St Scholastica
1:01.19
1
2
Melom, Sara
10
Bemidji State
1:01.64
1
3
Skarin, Jordan
10
Northwestern (Mi
1:02.99
1
4
Erickson, Jacquelyn
11
Wisconsin-Superi
1:03.43
1
1
Sternitzky, Ashleigh
9
Northwestern (Mi
1:07.22
2
2
Croy, Colleen
10
Bethany Lutheran
1:10.25
2
3
Vander Wal, Dana
9
Northwestern (Mi
1:14.18
2
4
White, Danica
9
Northwestern (Mi
1:14.26
2
Womens 600m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Maxfield, Heather
11
Lakehead
1:41.20
1
2
Schommer, Laura
12
St Mary's (MN)
1:41.82
1
3
Berkenes, Alicia
9
St Mary's (MN)
1:52.42
1
4
Moreno, Jocelyn
11
St Mary's (MN)
1:59.78
1
Womens 800m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Olson, Hannah
11
Minnesota-Duluth
2:17.72
1
2
Crummy, Nicole
11
Bemidji State
2:22.76
1
3
Gibson, Taylor
10
St Scholastica
2:23.20
1
4
Ekman, Samantha
9
Minnesota-Duluth
2:30.97
1
5
Sauer, Megan
10
Bethany Lutheran
2:31.47
1
6
Beitz, Elora
11
Lakehead
2:37.64
1
7
Fudge, Lizzie
9
St Scholastica
2:37.73
1
8
Beattie, Morgan
11
Bemidji State
2:38.27
1
9
Hodena, Paige
9
St Scholastica
2:38.71
1
10
Hayes, Mary
12
St Mary's (MN)
2:40.81
1
1
Anderson, Amanda
9
Bemidji State
2:47.64
2
2
Schield, Sara
10
Wisconsin-Superi
2:52.92
2
3
Hills, Rachel
9
Wisconsin-Superi
3:06.76
2
4
Greenslade, Lisa
10
Northwestern (Mi
3:17.09
2
5
Ward, Dominique
9
Northwestern (Mi
3:20.30
2
Womens Mile
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
ROELFSEMA, Callie
11
Lakehead
5:17.45
1
2
Strain, Mary
10
Lakehead
5:19.11
1
3
Seidenkranz, Erica
11
Minnesota-Duluth
5:19.38
1
4
Turner, Emily
11
Bemidji State
5:29.20
1
5
Richard, Caitlan
10
Minnesota-Duluth
5:33.72
1
6
Beitz, Elora
11
Lakehead
5:35.81
1
7
Fudge, Lizzie
9
St Scholastica
5:47.65
1
1
Elyea, Kirsten
9
Bethany Lutheran
5:47.81
2
8
Thul, Kara
12
Minnesota-Duluth
5:55.57
1
2
Schernecker, Paige
10
St Mary's (MN)
5:55.81
2
9
Weyenberg, Kate
11
Wisconsin-Superi
5:57.45
1
3
Paquin, Emily
12
Bemidji State
6:18.64
2
4
Schield, Sara
10
Wisconsin-Superi
6:31.11
2
5
Walters, Selina
9
Wisconsin-Superi
6:49.44
2
Womens 3000m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
ROELFSEMA, Callie
11
Lakehead
10:56.35
1
2
Frank, Natasha
10
Lakehead
11:10.69
1
3
Arends, Alyssa
9
Northwestern (Mi
11:29.58
1
4
Thomforde, Jenna
9
St Scholastica
12:34.79
1
5
Schield, Anna
Unattached
13:01.90
1
6
Lapense, Danielle
9
Lakehead
13:45.69
1
Womens 5000m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Arends, Alyssa
9
Northwestern (Mi
19:25.08
1
2
Denman, Jolynne
11
Bemidji State
20:19.83
1
3
Sauer, Alissa
11
Bethany Lutheran
21:39.97
1
Womens 60m Hurdles
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Russert, Hannah
10
St Scholastica
09.59
nwi
1
2
Fentem, Hailey
9
St Scholastica
09.67
nwi
1
3
Murphy, Faith
9
Minnesota-Duluth
09.70
nwi
1
4
Anderson, Nikki
11
Bemidji State
09.81
nwi
1
5
Marzinske, Kari
9
Bethany Lutheran
10.03
nwi
1
6
Miller, Chloe
10
Bemidji State
10.09
nwi
1
7
Potthoff, Avery
9
Minnesota-Duluth
10.30
nwi
1
8
Smith, Callie
9
Minnesota-Duluth
10.35
nwi
1
Womens 60m Hurdles
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Russert, Hannah
10
St Scholastica
09.65
nwi
1
1
Murphy, Faith
9
Minnesota-Duluth
09.74
nwi
2
2
Miller, Chloe
10
Bemidji State
09.79
nwi
1
2
Fentem, Hailey
9
St Scholastica
09.79
nwi
2
3
Anderson, Nikki
11
Bemidji State
09.87
nwi
1
3
Marzinske, Kari
9
Bethany Lutheran
09.94
nwi
2
4
Smith, Callie
9
Minnesota-Duluth
10.40
nwi
1
5
Potthoff, Avery
9
Minnesota-Duluth
10.69
nwi
1
6
Drury, Taylor
9
Bemidji State
12.01
nwi
1
7
Croy, Colleen
10
Bethany Lutheran
12.89
nwi
1
Womens 200m Hurdles
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Campbell, Amy
11
St Scholastica
29.33
nwi
2
2
Miller, Chloe
10
Bemidji State
31.02
nwi
2
1
Marzinske, Kari
9
Bethany Lutheran
31.13
nwi
1
2
Anderson, Nikki
11
Bemidji State
32.37
nwi
1
3
Boyhtari, Alissa
10
Wisconsin-Superi
32.95
nwi
1
Womens 4x200m Relay
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Anderson, Eng,
Melom, Miller
Bemidji State
1:51.21
1
2
Althoff, Ryan,
Terp, Kotajarv
Minnesota-Duluth
1:52.91
1
3
Erickson, Boyhtari,
Thompson, Knutson
Wisconsin-Superi
1:53.67
1
4
Skarin, Moses,
Sternitz, Doebler
Northwestern (Mi
1:56.89
1
5
Unknown Athlete
Unattached
NT
1
6
John, Weltzien,
Hatfield, Olson
Wisconsin-Superi
NT
1
Womens 4x400m Relay
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Erickson, Boyhtari,
Hatfield, Knutson
Wisconsin-Superi
4:21.03
1
2
Anderson, Crummy,
Melom, Turner
Bemidji State
4:26.51
1
3
Shryer, Ekman,
Doran, Smith
Minnesota-Duluth
4:30.29
1
4
Croy, Marzinsk,
Elyea, Sauer
Bethany Lutheran
4:40.15
1
Womens Distance Medley
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Weyenber, Schield,
Hills, Walters
Wisconsin-Superi
15:26.09
1
2
Greensla, Couwenho,
Ward, White
Northwestern (Mi
15:37.33
1
Womens Shot Put
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Ayers, Katherine
12
Minnesota-Duluth
12.41m
(40'8.5)
1
2
Brewster, Ciara
11
Bemidji State
12.03m
(39'5.5)
1
3
Vinokur, Victoria
12
Wisconsin-Superi
11.75m
(38'6.5)
1
4
Bonasera, Jadyn
10
St Scholastica
11.52m
(37'9.5)
1
5
Kingsley, Lydia
11
Minnesota-Duluth
11.16m
(36'7.25)
1
6
Velde, Samantha
10
Bemidji State
10.19m
(33'5)
1
7
Ludwig, Brittany
11
St Scholastica
10.05m
(32'11.5)
1
8
Swanson, Ellen
12
Minnesota-Duluth
9.60m
(31'5.75)
1
9
Stewart, Lindsey
10
Bethany Lutheran
8.65m
(28'4.5)
1
10
Nisley, Sarah
9
Northwestern (Mi
7.16m
(23'5.75)
1
11
Emmons, Arianna
9
Bethany Lutheran
6.09m
(19'11.75)
1
Womens Weight Throw Flight #1
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Swanson, Ellen
12
Minnesota-Duluth
13.63m
(44'8.5)
1
2
Brewster, Ciara
11
Bemidji State
13.06m
(42'10)
1
3
Ludwig, Brittany
11
St Scholastica
12.56m
(41'2.25)
1
4
Velde, Samantha
10
Bemidji State
12.20m
(40'0.25)
1
5
Stewart, Lindsey
10
Bethany Lutheran
10.69m
(35'0.75)
1
6
Nisley, Sarah
9
Northwestern (Mi
8.59m
(28'2)
1
Womens Weight Throw Flight #2
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Hitchcock, Jennifer
12
Minnesota-Duluth
16.07m
(52'8.5)
1
2
Ayers, Katherine
12
Minnesota-Duluth
15.89m
(52'1.5)
1
3
Vinokur, Victoria
12
Wisconsin-Superi
15.10m
(49'6.25)
1
4
Booker, Maya
12
St Mary's (MN)
14.75m
(48'4.5)
1
5
Gokee, Katie
Unattached
14.71m
(48'3)
1
6
Kingsley, Lydia
11
Minnesota-Duluth
14.45m
(47'4.75)
1
7
Hegg, Denna
11
Bemidji State
13.54m
(44'5)
1
8
Bonasera, Jadyn
10
St Scholastica
12.35m
(40'6)
1
Womens High Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Friedenfels, Stefani
10
Minnesota-Duluth
1.51m
(4'11.25)
1
2
Gibson-Treptow, Emily
11
Wisconsin-Superi
1.51m
(4'11.25)
1
3
Marzinske, Kari
9
Bethany Lutheran
1.51m
(4'11.25)
1
4
Fentem, Hailey
9
St Scholastica
1.46m
(4'9.25)
1
5
Melom, Sara
10
Bemidji State
1.46m
(4'9.25)
1
6
Krejcarek, Olivia
12
St Scholastica
1.41m
(4'7.5)
1
7
Boyhtari, Alissa
10
Wisconsin-Superi
1.41m
(4'7.5)
1
8
Lauderbaugh, Tori
9
Bemidji State
1.41m
(4'7.5)
1
9
Kolb, Amanda
10
Minnesota-Duluth
1.41m
(4'7.5)
1
10
Hale, Samantha
11
Wisconsin-Superi
1.36m
(4'5.5)
1
11
Russert, Hannah
10
St Scholastica
1.36m
(4'5.5)
1
12
Drury, Taylor
9
Bemidji State
1.36m
(4'5.5)
1
13
Moldstad, Brittany
10
Bethany Lutheran
NH
(--)
1
Womens Long Jump Flight #1
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Hoium, Rachael
11
St Scholastica
4.89m
(16'0.5)
nwi
1
2
Norris, Kayla
9
Bethany Lutheran
4.65m
(15'3)
nwi
1
3
Miller, Chloe
10
Bemidji State
4.63m
(15'2.25)
nwi
1
4
Kotajarvi, Lauren
10
Minnesota-Duluth
4.55m
(14'11)
nwi
1
5
Marzinske, Kari
9
Bethany Lutheran
4.51m
(14'9.5)
nwi
1
6
Rieffer, Amanda
9
St Scholastica
3.83m
(12'6.75)
nwi
1
Womens Long Jump Flight #2
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Hawkinson, Katie
9
Minnesota-Duluth
5.02m
(16'5.5)
nwi
1
2
Dickson, Danielle
12
St Scholastica
4.76m
(15'7.25)
nwi
1
3
Thompson, Sydney
12
Wisconsin-Superi
4.71m
(15'5.25)
nwi
1
4
Doebler, Amber
9
Northwestern (Mi
4.70m
(15'5)
nwi
1
5
Terp, Gabriella
10
Minnesota-Duluth
4.62m
(15'1.75)
nwi
1
6
Harmston, Rachel
10
St Scholastica
4.51m
(14'9.5)
nwi
1
Womens Triple Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Hoium, Rachael
11
St Scholastica
10.95m
(35'11)
nwi
1
2
Roetering, Katharine
10
St Scholastica
10.45m
(34'3.25)
nwi
1
3
Hawkinson, Katie
9
Minnesota-Duluth
10.44m
(34'3)
nwi
1
4
Anderson, Kalli
9
Minnesota-Duluth
9.23m
(30'3.25)
nwi
1
5
Rieffer, Amanda
9
St Scholastica
9.18m
(30'1.25)
nwi
1
6
Norris, Kayla
9
Bethany Lutheran
8.71m
(28'6.75)
nwi
1
7
Moldstad, Brittany
10
Bethany Lutheran
ND
(--)
nwi
1
Womens Pole Vault
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
LeBlanc, Rachelle
9
Minnesota-Duluth
3.20m
(10'5.75)
1
2
Missurelli, Maria
9
St Mary's (MN)
3.05m
(10'0)
1
3
Spang, Courtney
9
Minnesota-Duluth
3.05m
(10'0)
1
4
Krejcarek, Olivia
12
St Scholastica
3.05m
(10'0)
1
5
Roetering, Katharine
10
St Scholastica
3.05m
(10'0)
1
6
Buck, Rachel
9
Minnesota-Duluth
2.90m
(9'6)
1
7
Eng, Austyn
11
Bemidji State
2.75m
(9'0.25)
1
8
Anderson, Kalli
9
Minnesota-Duluth
2.75m
(9'0.25)
1
10
Schommer, Laura
12
St Mary's (MN)
2.60m
(8'6.25)
1
9
Kolb, Amanda
10
Minnesota-Duluth
2.60m
(8'6.25)
1
11
Quast, Caitlyn
12
Bemidji State
2.45m
(8'0.25)
1
Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Hashtags
#wisconsin-superior
#yellowjacket-open
More news
Stolz, Cardinal women earn academic honors
2.9.15: The Week in Review—By the Numbers
0 shares:
Wisconsin Superior Yellowjacket Indoor Open
,
Bemidji State University Track and Field and Cross Country - Bemidji, Minnesota
,
Bethany Lutheran College Track and Field and Cross Country - Mankato, Minnesota
,
DyeStatCOLLEGE.com
view all
0
likes:
0
comment(s)
History for Saint Mary's University of Minnesota Track and Field and Cross Country - Winona, Minnesota
Year
Videos
News
Photos
Blogs
2023
98
2022
145
2021
155
2020
133
2019
223
2018
264
2017
246
2016
250
2015
235
2014
301
2013
234
2012
39
2011
3
2010
1
Show 11 more
Hashtags
#wisconsin-superior
#yellowjacket-open
+PLUS highlights
+PLUS coverage
Live Events
Get +PLUS!